Fundacja dla Przejrzystości i Przewidywalności Decyzji Administracyjnych

Decyzja pozytywna Ministra Zdrowia o objęciu refundacją leku Omnitrope (EAN 05909990072897) firmy Sandoz Polska [2020-10-21 v201112]

Lek Omnitrope firmy Sandoz Polska został objęty refundacją od 1 listopada 2020 r. w ramach programu lekowego B.111. – Leczenie ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu u pacjentów dorosłych oraz u młodzieży po zakończeniu terapii promującej wzrastanie (ICD-10 E23.0) równocześnie z konkurencyjnym lekiem Genotropin firmy Pfizer Polska.

Objęcie refundacją leków Genotropin i Omnitrope jest interesujące, ponieważ stanowi przykład wejścia do refundacji leku generycznego (Omnitrope) równocześnie z wprowadzeniem tajnego rabatu, nazywanego w Polsce instrumentem dzielenia ryzyka. Producenci generyczni i biopodobni publicznie podnoszą kwestię poważnego zaburzenia konkurencji w takich sytuacjach: żaden z producentów oficjalnie nie zna warunków wynegocjowanych i zaakceptowanych przez drugiego konkurenta. Przedstawiciele administracji mają w takiej sytuacji wszelkie narzędzia, aby blefować i interesownie dystrybuować przychylność i niechęć do każdego z producentów. Oczywiście nikt nikogo nie oskarża, ale poważne zaburzenie konkurencji pozostaje faktem. Powstaje bardzo istotne pytanie, jaki jest sens utajniania warunków finansowania w sytuacji gdy ich ujawnienie mogłoby zdecydowanie poprawić konkurencyjność? Po co tajny rabat zamiast przejrzystej konkurencji?

Z uzasadnienia decyzji Ministra Zdrowia nie dowiemy się żadnych argumentów merytorycznych, gdyż zamiast merytorycznego uzasadnienia jest skopiowany fragment art. 12 ustawy o refundacji.

Powered by BetterDocs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *