Fundacja dla Przejrzystości i Przewidywalności Decyzji Administracyjnych

Decyzja pozytywna Ministra Zdrowia o objęciu refundacją leku Soliris (EAN 5909990643776) firmy Alexion w nocnej napadowej hemoglobinurii PNH

Od 1 stycznia 2018 r. Polska finansuje wówczas najdroższy lek na świecie Soliris firmy Alexion w dwóch wskazaniach atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy aHUS i nocna napadowa hemoglobinuria PNH. Finansuje bez merytorycznego uzasadnienia zawartego w decyzji refundacyjnej. Rok przed pozytywną decyzją odbyło się posiedzenie Komisji Ekonomicznej, na którym podjęła negatywne uchwały w każdym ze wskazań. Nie wiadomo, czy i w jaki sposób zmieniły się wynegocjowane warunki finansowania pomiędzy negatywnymi uchwałami Komisji Ekonomicznej a objęciem refundacją przez Ministra Zdrowia.

Mamy rzadką możliwość zapoznania się z uzasadnieniami negatywnych uchwał, z których ani słowo nie załapało się do uzasadnienia merytorycznego decyzji o objęciu refundacją, gdyż tego merytorycznego uzasadnienia nie ma w decyzji. W odrębnych uchwałach 1,5-linijkowe uzasadnienie zakreślone, przez co bez protokołu nie można byłoby określić charakteru uchwały (negatywna czy pozytywna).

Powered by BetterDocs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *