Fundacja dla Przejrzystości i Przewidywalności Decyzji Administracyjnych

Uchwała negatywna Komisji Ekonomicznej o objęciu refundacją najdroższego wówczas leku na świecie Spinraza (EAN 5713219500975) firmy Biogen w rdzeniowym zaniku mięśni SMA

Od 1 stycznia 2019 r. Polska finansuje wówczas najdroższy lek na świecie Spinraza firmy Biogen w rdzeniowym zaniku mięśni SMA. Finansuje bez merytorycznego uzasadnienia zawartego w decyzji refundacyjnej. Minister Zdrowia wydał polecenie objęcia leku refundacją (odręczny wpis na piśmie firmy podsumowującym negocjacje: “Proszę o refundację w poniższych założeniach”). Następnego dnia Komisja Ekonomiczna podjęła negatywną uchwałę z zakreślonym 1,5-linijkowym uzasadnieniem merytorycznym.

Pomimo tego lek został objęty refundacją oczywiście bez jakiegokolwiek merytorycznego uzasadnienia zwłaszcza odnoszącego się do negatywnej uchwały Komisji Ekonomicznej.

W decyzji refundacyjnej jest prawdopodobnie pomyłka w dacie (2019-06-14), gdyż lek jest w wykazach refundacyjnych od 2019-01-01, a więc decyzja musiała być podjęta przed tą datą.

Powered by BetterDocs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *