Fundacja dla Przejrzystości i Przewidywalności Decyzji Administracyjnych

Fundacja wnioskuje o udział w postępowaniu administracyjnym, w ramach którego min. Miłkowski chce skorygować błąd, którym od 1 maja 2021 odebrał refundację Kadcyli i Tyverbu niektórym pacjentkom z rakiem piersi

Dzień po tym, jak 18 maja 2021 r. Fundacja złożyła wniosek o udostępnienie dokumentów z postępowania zmieniającego program lekowy B.9. – Leczenie raka piersi, wybuchła prawdziwa afera, bo okazało się, że przy okazji zmian min. M. Miłkowski odebrał refundowane leczenie lekami Kadcyla, Tyverb i kapecytabiną pacjentkom chorym na raka piersi z przerzutami do ośrodkowego układu nerwowego.

Pierwsze wyjaśnienia min. M. Miłkowskiego pojawiły się 20 maja wieczorem tutaj. Minister przyznawał, że urzędnicy i ministerstwo nie są nieomylni, na co Fundacja zaapelowała do ministra o zwykłe przeprosiny.

Tłumaczyć się musiał nawet sam “główny” minister A. Niedzielski w wywiadzie dla RMF FM.

W końcu resort opublikował 25 maja komunikat, który prezentujemy poniżej:

Z uwagi na wątpliwości Fundacji co do trybu zarówno wprowadzenia zmian w programie lekowym (czego wyrazem był wniosek z 18 maja o informację publiczną) jak i wprowadzania korekt, Fundacja złożyła dzisiaj (4 czerwca 2021) zasadniczo dwa wnioski do Ministra Zdrowia: jeden o dokumenty z postępowania zmierzającego do skorygowania zapisów programu lekowego raka piersi, a drugi o dopuszczenie Fundacji do tego postępowania na prawach strony.

Oba wnioski publikujemy poniżej.

I jeszcze zestaw załączników do wniosku o dopuszczenie w postępowaniu (wystarczy kliknąć na czerwony tekst).

Osobiście szczególnie zachęcam do przeczytania wniosku o dopuszczenie. Inaczej niż przy wniosku o udostepnienie informacji publicznej, który nie wymaga żadnego uzasadnienia, ten o dopuszczenie Fundacji na prawach strony jest pieczołowicie i wyczerpująco uzasadniony.

Niektórzy prawnicy doradzali, żeby nie ujawniać takich uzasadnień, bo ponoć zasady adwokackie mówią, że lepiej zaskoczyć przeciwnika w sądzie, czyli generalnie ujawniać swoje asy dopiero wtedy, kiedy jest to już całkowicie konieczne.

Nie zgadzam się z takim podejściem. 

Po pierwsze, uważam, że zaskoczenie nic nie pomoże rozstrzygnięciu i nie zwiększy szans na sukces, zwłaszcza w sprawach przed sądami administracyjnymi, a póki co takie Fundacja zakładała.

Po drugie, że niby minister i jego urzędnicy lepiej się przygotują do “ostatecznej” rozprawy z Fundacją? No nie sądzę.

Po trzecie i może najważniejsze, te argumenty muszą tak naprawdę zafunkcjonować w świadomości społecznej. I po to je ujawniamy a nawet zachęcamy do szczegółowego zapoznania się.

Tolle et lege, jak pisał Umberto Eco w “Imieniu róży”.

1 thought on “Fundacja wnioskuje o udział w postępowaniu administracyjnym, w ramach którego min. Miłkowski chce skorygować błąd, którym od 1 maja 2021 odebrał refundację Kadcyli i Tyverbu niektórym pacjentkom z rakiem piersi”

  1. Pingback: Ponoć min. Miłkowski twierdzi, że z powodu wniosku Fundacji o dopuszczenie do postępowania nie zdąży na 1.07.2021 skorygować własnych błędów w programie Leczenie raka piersi. Dotychczas kontynuował postępowania mimo wniosków organizacji spo

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *