Fundacja dla Przejrzystości i Przewidywalności Decyzji Administracyjnych

Kiedy mówią ci, że Minister nie uzasadnia merytorycznie pozytywnych decyzji refundacyjnych bo nie ma w MZ nikogo kto by umiał, a ty czytasz odpowiedź na petycję o objęcie refundacją leku erenumab w przewlekłej migrenie i już wiesz, że umieją.

Faktycznie, kiedy rozmawiałem z kilkoma osobami bardzo blisko jądra systemu, słyszałem kilka razy “Ale kto ma te uzasadnienia merytoryczne pisać ministrowi? Przecież tam nie ma kim robić takich skomplikowanych rzeczy”.

Przyznam szczerze, że wg mnie to tylko kwestia woli politycznej. Innymi słowy ryba psuje się od głowy i od głowy zdrowieje. Najpierw kierownictwo musi zacząć wymagać, a umiejętności i wiedza się wyrobią. Poza tym nie każdy prawnik musi być specjalistą MERYTORYCZNEGO uzasadniania decyzji refundacyjnych, do czego z pewnością potrzeba kompetencji, których nie uczą na studiach prawniczych. Ale sami powiedzcie, co stoi na przeszkodzie, żeby do pisania uzasadnienia objęcia refundacją leku na 100 milionów złotych rocznie “wypożyczyć” analityka z AOTMiT, który zajmował się tym tematem i członka Rady Przejrzystości, który za ten temat odpowiadał na jej posiedzeniu, kiedy wykuwało się stanowisko Rady?

Możliwe, że tak daleko idące dostosowania organizacyjne nie będą potrzebne. Polecam lekturę odpowiedzi Ministra Zdrowia z 04.01.2021 (plik na serwerze MZ i kopia na serwerze Fundacji) na petycję z 18.11.2020 kilku organizacji w sprawie objęcia refundacją erenumabu w przewlekłej migrenie (plik na serwerze MZkopia na serwerze Fundacji).

Bez żadnych złośliwości i sarkazmów to odpowiedź godna konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, szczególnie gdy Minister odważnie wyraża głębokie zaniepokojenie postępowaniem podmiotu odpowiedzialnego. Przeczytajcie, bo warto.

Fundacja gratuluje i traktuje to jako zwiastun naprawdę Dobrej Zmiany w Refundacji – dla nas wszystkich, obywateli RP oraz obecnych i przyszłych pacjentów naszego systemu opieki zdrowotnej.