Fundacja dla Przejrzystości i Przewidywalności Decyzji Administracyjnych

Osobliwe Pamiątki

Pamiętacie film “Vabank II, czyli riposta” i naczelnika więzienia na Sikawie, granego świetnie przez Marka Walczewskiego? Kiedy po 8 dniach bezskutecznych poszukiwań Kramera naczelnik stanął przed prezesem więziennictwa, poprosił go o jeszcze jedną szansę, mówiąc: 

"To więzienie jest dla mnie wszystkim. Gdyby Pan zechciał łaskawie rzucić okiem. Pozwoliłem sobie zrobić makietkę."

W filmie “Vabank II, czyli riposta” scena z naczelnikiem Twardijewiczem i prezesem Żarskim zaczyna się ok. 1h11min. Króciutki przedsmak po kliknięciu obrazka.

 

Naczelnik Twardijewicz był niewątpliwie człowiekiem z pasją całkowicie poświęconym swojej pracy. Czy prezes Fundacji jest jeszcze w czymś do niego podobny? Życzliwi i nieżyczliwi sami rozstrzygną, ale jedno podobieństwo jest pewne: prezes Fundacji też przygotował kilka “makietek” – Osobliwych Pamiątek dla upamiętnienia szczególnie ważnych procesów decyzyjnych prowadzonych pod nadzorem wysokich rangą urzędników Ministerstwa Zdrowia. 

Dokumenty są wydrukowane w skali 1:2 w bardzo dobrej jakości i elegancko oprawione z wykorzystaniem efektu 3D w ramkach made in Poland.
Na każdym dokumencie jest odcisk suchej pieczęci z logiem Fundacji. Unikalność tej pieczęci polega na tym, że jest wklęsło-wypukła. Tylko firma artzone.pl podjęła takie wyjątkowe wyzwanie i całkowicie mu sprostała w przyzwoitej cenie, a nie za kilka tysięcy złotych “bo trzeba zrobić formy mennicze”. Brawo!

Pierwsze sztuki dla Ministra Zdrowia i jego zastępców

Pierwsze egzemplarze każdej z trzech Osobliwych Pamiątek z serii “Nie ma przewidywalności bez dostępnych publicznie merytorycznych
uzasadnień!” Fundacja wysłała do urzędników, którzy odegrali ważną rolę lub są kojarzeni z danym procesem decyzyjnym. I tak Osobliwa Pamiątka dotycząca objęcia refundacją leku Spinraza została wysłana do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, ta dotycząca objęcia refundacją leku Soliris – do podsekretarza stanu Macieja Miłkowskiego, a Osobliwa Pamiątka dotycząca podwyższenia ceny leków Pradaxa, Vimpat i Xarelto – do podsekretarza stanu Janusza Cieszyńskiego. Ciekawych przyczyn takiego podziału Fundacja odsyła do opisów tych procesów decyzyjnych na stronie Osobliwe Decyzje.

 

W paczce znalazło się także pismo przewodnie:

Być jak Minister Zdrowia...

Jeśli chcesz być jak Minister Zdrowia i móc powiesić na ścianie którąś z Osobliwych Pamiątek, napisz na kontakt@dlaprzejrzystosci.pl: (1) którą Osobliwą Pamiątkę zamawiasz i (2) ile jej sztuk, (3) podaj adres, na który ma zostać wysłana oraz (4) dane do wystawienia faktury. Te dane będą przetwarzane wyłącznie w celu realizacji zamówienia, ich podanie jest do realizacji zamówienia niezbędne, nie będą one przekazywane żadnemu innemu podmiotowi oprócz tych, które muszą otrzymać te dane na potrzeby wysyłki.

Każda Osobliwa Pamiątka wymaga zakupu ramki oraz zlecenia i odbioru kolejnych wydruków, a potem mrówczej pracy przy precyzyjnym przycinaniu i ostatecznej aranżacji tak, aby osiągnąć efekt łał. Fundacja nie robi zapasów a zlecenia realizuje na bieżąco, więc o czasie wysyłki gotowej Osobliwej Pamiątki będzie informować mailem.

Prezes Fundacji z przyjemnością podejmie te działania nieodpłatnie (jak wszystkie dotychczasowe) pod warunkiem, że przyczynią się one do zebrania odpowiednich środków na działalność statutową, czyli przybliżenie wszystkich obywateli do przewidywalnych decyzji administracyjnych. To powoduje, że cena jednej Osobliwej Pamiątki wynosi tyle, co jednej skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego: 

200 zł netto (246 zł brutto, w tym koszt pakowania i wysyłki w Polsce)

Wszystkie środki zostaną przeznaczone na realizację celów statutowych Fundacji.