Fundacja dla Przejrzystości i Przewidywalności Decyzji Administracyjnych

#PustaKartka

Fundacja rozpoznała poważną chorobę systemu podejmowania decyzji refundacyjnych w Polsce – decyzjozę bezuzasadnieniową (łac. arbitrosis sine ratione). 

Objawem decyzjozy bezuzasadnieniowej jest brak merytorycznych uzasadnień decyzji, na podstawie których Minister Zdrowia określa, co nam – obywatelom należy się w ramach refundacji leków. 

Na szczęście jest na to lek, skuteczny, bezpieczny i zupełnie niedrogi, bo cały system podejmowania decyzji od kilku lat jest do przyjęcia tego leku w pełni przygotowany: wystarczy decyzja, aby wreszcie realizować obowiązki wynikające z ustawy o refundacji leków i kodeksu postępowania administracyjnego.

Możesz dołączyć do walki o merytoryczne uzasadnienia decyzji na setki milionów złotych!

Jeśli też uważasz, że #PustaKartka to nie jest merytoryczne uzasadnienie a #DobraAdministracja powinna merytorycznie uzasadniać, to:

  1. Obserwuj i polub profile Fundacji na Twitterze, Facebooku i Linkedinie.
  2. Kiedy Fundacja umieści wpis, który Cię poruszy, nie bój się zareagować, polecić go znajomym i skomentować. Po prostu pomóż, aby informacja o braku obowiązkowych uzasadnień merytorycznych tak ważnych decyzji trafiała do kolejnych osób.
  3. Na obecnym etapie rozwoju Fundacja jest faktycznie prowadzona przez jedną osobę, Norberta Wilka, przy wsparciu kilku życzliwych osób. Jeśli masz talenty, którymi mogłabyś/mógłbyś i chciałabyś/chciałbyś wesprzeć walkę o merytoryczne uzasadnienia decyzji, napisz maila na chcedzialac@dlaprzejrzystosci.pl lub norbert.wilk@dlaprzejrzystosci.pl. 
  4. Jeśli nie możesz poświęcić swojego czasu, wspieraj działania Fundacji darowizną. Numer konta Santander 20 1090 1665 0000 0001 3344 2948, koniecznie z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe”. Fundacja rozlicza się dokładnie z wszystkich pieniędzy publikując sprawozdania finansowe.
Bez naszej zwiększonej aktywności zmiana praktyki Ministra Zdrowia i merytoryczne uzasadnienia decyzji nie nastąpią same z siebie, skoro minęły już ponad dwa lata od pierwszego upublicznionego pisma Fundacji do Ministra Zdrowia, w którym zwróciliśmy uwagę na ten brak i poprosiliśmy o zmianę.
Wierzę jednak, że ta pierwsza #DobraZmianawRefundacji w końcu nastąpi. Bo tutaj chodzi o ZDROWIE nas wszystkich. 

Ponoć min. Miłkowski twierdzi, że z powodu wniosku Fundacji o dopuszczenie do postępowania nie zdąży na 1.07.2021 skorygować własnych błędów w programie Leczenie raka piersi. Dotychczas kontynuował postępowania mimo wniosków organizacji społecznych o dopuszczenie na prawach strony.

Do prezesa Fundacji docierają plotki, że na spotkaniu (a może nawet kilku spotkaniach?) z organizacjami pacjentów pan min. Maciej Miłkowski sugeruje w sposób dość jednoznaczny,

Więcej »