Fundacja dla Przejrzystości i Przewidywalności Decyzji Administracyjnych

Ważne! USA implementują Rezolucję Przejrzystości. A kiedy Polska?

We czwartek, 29.10.2020, Alex Azar, sekretarz ds. zdrowia w administracji prezydenta D. Trumpa, ogłosił zarządzenie, na mocy którego ubezpieczyciele w USA będą zobowiązani do ujawniania kosztów nabycia i cen świadczeń dla ubezpieczonych. Ta przejrzystość cen i kosztów ma dotyczyć również leków i wejdzie w życie od 01.01.2022.

Jest to realizacja zapowiedzi wygłoszonej podczas orędzia prezydenta D. Trumpa o stanie państwa 05.02.2019, którą możecie zobaczyć poniżej.

W przywołanych doniesieniach nie wspomniano o tym, że powyższe zarządzenie w praktyce oznacza, że USA właśnie implementują Rezolucję Przejrzystości w zakresie cen leków. Fundacja użyła tego określenia w tweecie poniżej.

Ta implementacja Rezolucji Przejrzystości zachodzi niejako przy okazji i nie jest bezpośrednim celem. Warto to jednak odnotować, aby pokazać, że można i da się. 

Czym jest Rezolucja Przejrzystości? To międzynarodowy apel o ujawnianie efektywnych cen leków, kosztów ich badań klinicznych i większą przejrzystość systemu patentowego, przyjęty 28.05.2019 na Walnym Zgromadzeniu Zdrowia głosami 186 krajów, w tym USA i Polski, przy sprzeciwie jedynie Wielkiej Brytanii, Niemiec i Węgier. Fundacja poświęciła Rezolucji odrębną stronę tutaj, zleciła także jej tłumaczenie na j. polski.

Co taki ruch oznacza dla Polski? Prezydent D. Trump otwarcie mówi o tym, że USA wysokimi cenami leków finansują innowacje innym krajom świata. Ma na myśli w szczególności bogate kraje Europy Zachodniej i Kanadę.

Te dwa zdania tweeta Fundacji to cytaty z artykułu dziennika Mirror z Wielkiej Brytanii. Organizacja Just Treatment nawiązuje w swoim tweecie do negocjacji nowej umowy handlowej pomiędzy USA a Wielką Brytanią w związku z Brexitem. Jednym z wątków tych negocjacji jest nacisk USA, aby Wielka Brytania zgodziła się płacić wyższe ceny za leki innowacyjne.

Powstaje pytanie, jaką strategię przyjmuje Polska. 

Czy pozwoli się dalej traktować jak kolonia, która realizuje kontrybucje dla kolonizatorów? To pytanie nie jest pozbawione podstaw, jeśli przeczytacie choćby te artykuły “PiS ustępuje po interwencji ambasador USA? Chodzi o miliony na leki” i “Ministerstwo klęczy przed koncernami farmaceutycznymi. Żenujący występ wiceministra”.

Czy też faktycznie wejdzie w rolę lokalnego mocarstwa, które wprowadza przejrzystość cen leków przecież nie w odruchu wrogości do kogokolwiek, ale dlatego, że to się po prostu opłaca Polsce i jej mniejszym partnerom z Trójmorza?

Rzetelne i kompletne merytoryczne uzasadnienia decyzji refundacyjnych są w interesie słabszych podmiotów. 

W wymiarze danego kraju dotyczy to zarówno firm farmaceutycznych jak i pacjentów. Dzięki merytorycznym uzasadnieniom będą oni faktycznie RÓWNO TRAKTOWANI przez Ministra Zdrowia – zgodnie z kryteriami ustawowymi – tak samo jak ci, którzy na obecnym nieprzejrzystym systemie najbardziej korzystają. Prawda jest taka, że w wodzie tak nieprzejrzystych decyzji najlepiej sobie radzą rekiny refundacji

Z perspektywy międzynarodowej większe, bogatsze i silniejsze kraje są w stanie wynegocjować dużo lepsze ceny niż kraje mniejsze, biedniejsze i słabsze. Tajne rabaty nazywane w Polsce instrumentami dzielenia ryzyka wprowadzono po to, żeby biedniejsze i słabsze kraje nie korzystały za friko z wyniku negocjacji krajów bogatszych i silniejszych, czyli z cen leków płaconych faktycznie przez te kraje. Politycy krajów silniejszych chronią w ten sposób przychody międzynarodowych koncernów farmaceutycznych w tych biedniejszych i słabszych krajach – reszcie świata. Równocześnie brytyjski czy niemiecki polityk może zgodzić się na wyższe ceny efektywne (mniejszy rabat) dla “swoich” koncernów odpowiednio w Wielkiej Brytanii czy Niemczech i w ten sposób wspomagać środkami publicznymi rozwój i międzynarodową ekspansję tych koncernów. I nikt o tym nie będzie wiedział, bo te rabaty pozostaną tajne. 

Wkrótce Fundacja opisze szerzej te wątki. Zapraszamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych na Twitterze, Linkedinie i Facebooku

EDIT 5.11.2020: Artykuł “Transparency in Coverage” na portalu heatinformatics podaje również link do dokumentu źródłowego HHS “Trump Administration Finalizes Rule Requiring Health Insurers to Disclose Price and Cost-Sharing Information”. Fundacja zachęca do przeczytania!